Wynajem samochodów Zadar

Szukaj, porównaj i rezerwuj!

Wpisz miasto lub kod lotniska
Dlaczego warto rezerwować z nami?
  • Anulowanie gratis Do 48 godzin przed zaplanowanym czasem odbioru
  • Gwarancja Najlepszej Ceny Cena jest niższa gdzieś indziej? Skontaktuj się z nami, a my złożymy Ci lepszą ofertę!
  • 8000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
Anulowaniegratis
Gwarancja najlepszej ceny
Twój partner od 2004

Wynajem samochodów Zadar

  1. Strona główna
  2. Wypożyczalnia samochodów Zadar

Wynajęcie samochodu w m. Zadar za pośrednictwem Wynajem-Samochodow.com jest proste, szybkie i przejrzyste. Przedstawiamy najkorzystniejszy wybór z bogatej oferty samochodów do wynajęcia z 125 krajów i 17 000 miejsc na całym świecie. Oferujemy wynajem samochodów all-inclusive w m. Zadar po najniższych cenach i z gwarancją najlepszej obsługi!

Informacje o Zadar

Wypożyczalnia samochodów Zadar
Wypożyczalnia samochodów Zadar

Chorwackie miasto Zadar znajduje się nad brzegiem Morza Adriatyckiego i było częstym obiektem walk. Poza rządzącymi Chorwatami władali tutaj Bizantyjczycy, Węgrzy, Wenecjanie, Francuzi, Austriacy, Włosi oraz Jugosławianie. W 1991 roku miasto ponownie powróciło do Chorwatów, ale przez wiele lat Serbowie oblegali je i niemal nie dopuszczali tutaj nikogo z pozostałych terenów Chorwacji. Z tego powodu część Zadaru była często niszczona i odbudowywana, podczas gdy każdy nowy władca zostawiał tutaj po sobie ślad swych rządów, co zaowocowało wyjątkową mieszanką stylów w centrum miasta.

Atrakcyjne historyczne centrum może się poszczycić przynajmniej 34 kościołami, w tym najstarszym Kościołem św. Szymona (Crkva sv. Šimuna). Jego początki sięgają V wieku, ale potem był on wielokrotnie zmieniany, przebudowywany i rozbudowywany. Wykończenie z białej terrakoty nie jest może wyjątkowe, ale kościół jest domem dla jednego z najcenniejszych skarbów miasta: srebrnej klatki piersiowej zawierającej prochy św. Szymona. Preromański Kościół św. Donatusa z IX wieku to symbol Zadaru. Ta świątynia charakteryzuje się typowym okrągłym kształtem i nie jest już dzisiaj wykorzystywana do celów religijnych. Niemniej jego niesamowita akustyka nadal budzi podziw w trakcie organizowanych tutaj dorocznych koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej.

Zadar to też jego wyjątkowa atrakcja: Morskie organy (Morske orgulje). Dźwięk wytwarzany przez 35 tub jest skorelowany z morskimi falami, a nocą towarzyszy mu widowisko świateł.

W centrum miasta znajdują się pozostałości Rzymskiego Forum, które zostało wybudowane z inicjatywy cesarza Augustusa. Najbardziej wyróżniającym się punktem Forum jest Ściana Wstydu, gdzie przestępcy byli skuwani łańcuchami. Forum to nie tylko muzeum do oglądania; to także integralna część miasta, często zobaczysz tu ludzi siedzących na wielowiekowych kamiennych głazach, otoczonych ruinami.

Niedaleko Forum znajdziecie Muzeum Archeologiczne. Aby zachować porządek chronologiczny najlepiej zacząć zwiedzanie od trzeciego piętra, gdzie znajdują się najstarsze eksponaty. Drugie piętro poświęcone jest czasom rzymskim; znajdziemy tam replikę tego jak Forum wyglądało w okresie swojej świetności. Warto zwrócić uwagę na piękną kolekcję szkła z okresu między I a III wiekiem. A na sam koniec, parter z ekspozycją z okresu średniowiecza.

Na głównym placu Pijaca, codziennie sprzedawane są świeże produkty. Owoce, warzywa, zioła oraz przyprawy. Starsze panie handlują oliwą i serem domowej roboty. Kupcie coś od nich, a zobaczycie, że smak tych produktów jest o wiele lepszy od tych znajdowanych w supermarketach. W zadaszonych halach wokół placu znajdziecie stoiska z mięsem, rybami, a także te gdzie sprzedawana jest odzież oraz błyskotki. Plac dawniej był dużo mniejszy. Bombardowania aliantów w trakcie II wojny światowej nie tylko odkryły Forum, ale także stworzyły większą przestrzeń dla tego rynku...

Mury miasta spotkał ten sam los co resztę zabudowań: często ulegały znacznemu zniszczeniu, wręcz nieodwracalnemu, a niekiedy zostawały odbudowywane. Brama Ziemska datowana jest na okres rządów Wenecjan. W tamtych czasach była to brama wjazdowa do miasta. To piękny przykład weneckiej architektury, gdzie po środku znajduje się główna brama dla ruchu pojazdów, a po bokach mniejsze dla pieszych. Między portem a rynkiem znajdziemy Bramę Portową, zbudowaną w 1573 roku na upamiętnienie zwycięstwa chrześcijańskiej floty nad Ottomanami.

Zadar i jego okolice

Wypożyczone auto to idealny środek lokomocji do zwiedzania okolicy. Możecie np. udać się do wspaniałego Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Ten gęsto zalesiony obszar z przynajmniej 16 połączonymi jeziorami i spektakularnymi wodospadami znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z najbardziej zdumiewających parków narodowych Europy, a zarazem miejsce zamieszkania dla wielu (niekiedy zagrożonych) gatunków. Mówimy tu m.in. o wilkach, brązowych niedźwiedziach, rysiach, dzikich kotach oraz orłach. Park Narodowy Rzeki Krka jest również wart odwiedzenia. Tutaj możecie popływać pod samym wodospadem.

Z portu w Zadarze możecie udać się na wycieczkę łódką na pobliskie wyspy z archipelagu Kornati, który składa się ze 140 wysepek i skał. Większość z nich wlicza się w skład parku narodowego.

Parking

Największa część starego miasta - zamknięta w obrębie murów - jest przeznaczona tylko do ruchu pieszych. Droga wzdłuż muru jest jednokierunkowa. Wiele parkingów znajduje się naprzeciwko zatoki, w tym jeden dużych rozmiarów tuż obok mostu dla pieszych.

Lotnisko

Lotnisko znajduje się w Zemnuk Donji, 9 km na południowy-wschód od Zadaru. Możecie tam łatwo dotrzeć wypożyczonym autem. Jadąc z centrum, wybierzcie Jedranską cestę, a następnie trasę szybkiego ruchu lub drogę 502 biegnącą wprost do lotniska. Trasa jest wyraźnie oznaczona.